Jak zamontować grzejnik panelowy?
Sposób montażu grzejnika panelowego jest uzależniony od połączenia, które posiada. Może być boczne lub wolne. W naszej ofercie znajdziecie Państwo wysokiej jakości grzejniki na prąd, które skutecznie ogrzeją Wasze domy. Zapraszamy do zapoznania się z opisem, jak zamontować grzejnika panelowy.

Grzejnik panelowy vs. żeberkowy

Grzejniki typu żeberkowego odchodzą w niepamięć. Obecnie zwykle remontując instalacje grzewcze decydujemy się na grzejniki panelowe, które nieporównywanie lepiej wyglądają i skuteczniej ogrzewają nasze wnętrza. Wymiana grzejnika żeberkowego na grzejnik panelowy jest dość łatwa, również, dlatego, iż w sklepach kupując tego rodzaju kaloryfer otrzymujemy również uchwyty, odpowietrzniki i zaślepki. Cały komplet montażowy wraz z instrukcją pozwala na samodzielne zamontowanie grzejnika.

Najistotniejsze podczas wymiany jest abyśmy sprawdzili, czy zakupiony przez nas grzejnik przystosowany jest do połączeń bocznych, czy dolnych. Od tego zależą dalsze kroki.

Połączenia boczne i połączenia dolne

Jak napisaliśmy wyżej, należy sprawdzić, czy nasz grzejnik posiada połączenie boczne czy dolne. W przypadku połączenia bocznego należy podłączyć króćce przyłączeniowe, zazwyczaj są ich cztery. Dwa odpowiadają za połączenie rury powrotnej i zasilającej w bruzdach ściennych. Jest to połączenie prowadzone poprzez gałązki odchodzące od pionu w ścianie. W trzeci króciec należy wkręcić odpowietrznik, natomiast ostatni to miejsce na korek zaślepiający. Ich układ jest następujący: rura zasilające powinna znajdować się na górze grzejnika, rura powrotna powinna znajdować się na dole. Niepoprawny układ tych rur może skutkować utratą mocy grzewczej na poziomie nawet 30%.

Instalacja grzejnika panelowego w przypadku połączenia dolnego wygląda nieco inaczej. Obydwie rury podłączamy do króćców na dole grzejnika, gdy rury prowadzone są w ścianie lub w podłodze. Pomoże nam w tym jest tak zwana konsola przyłączeniowe, która powinna znajdować się w zestawie wraz ze złączkami oraz zaciskami.

Grzejnik panelowy montaż – o czym warto pamiętać?

Pierwszą ważną wskazówką jest usytuowanie grzejnika względem podłogi, parapetów oraz ściany. Odległość grzejnika od parapetu i podłogi powinna być większa niż 12 cm, natomiast odległość od ściany na tyle duża, aby nie utrudniało to przepływu powietrza (dlatego należy zwrócić szczególną uwagę podczas montowania wsporników).

Druga wskazówka to sprawdzenie drożności rur, jakie wchodzą w skład całej instalacji. Jednak sprawdźmy również pozostałe elementy montażowe. Możemy użyć do tego sprężonego powietrza.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru grzejnika?

  • Sposób sterowania grzejnikiem (cyfrowy czy analogowy).
  • Wypełnienie – grzejniki posiadają wypełnienie wodą lub specjalnym żelem-olejem,
  • Funkcje – dzięki licznym funkcjom grzejniki mogą ograniczać produkowanie pustej energii, chronić naszych najbliższych przed oparzeniem oraz kontrolować temperaturę panującą w naszych domach.
  • Materiał wykonania oraz firmę produkującą.

Jeśli szukacie Państwo nowoczesnych i ekonomicznych grzejników na prąd – to zapraszamy do zapoznania się z naszymi ofertami. Grzejniki od ELPE ELEKTROPRODUKT to nowoczesne rozwiązania, które skutecznie i ekonomiczne ogrzeją dom. ELPE – polski producent grzejników.