Ogrzewacz elektryczny

Grzejnik olejowy

Sposób działania

Główną cechą i niewątpliwie zaletą takiego grzejnika jest wypełnienie wnętrza. Większość kaloryferów wypełniona jest wodą, podczas gdy nasze grzejniki wypełniamy specjalnym olejem mineralnym. Dlaczego takie rozwiązanie jest lepsze od tradycyjnej wody? Ponieważ olej dłużej utrzymuje ciepło w sobie, nie paruje i tym samym dłużej i efektywniej oddaje ciepło do grzejnika. A ten z kolei dłużej i intensywniej ogrzewa pomieszczenia. 

Wbrew powszechnej opinii grzejnik olejowy nie pobiera dużo prądu. Niektóre modele charakteryzują się wysoką mocą, jednak przekłada się to w znacznym stopniu na szybkość nagrzania oleju, później grzejnika i w ostateczności pomieszczenia. 

Zastosowanie 

Grzejniki elektryczne są przenośne. Oznacza to, że mają bardzo elastyczne zastosowania. Dzięki mobilności mogą być używane w domu jako dodatek grzewczy, jako główne źródło ogrzewania w chłodniejsze dni wiosny czy wczesnej jesieni (gdy nie działa jeszcze ogrzewanie centralne). Mogą być też wykorzystywane na wyjazdach w domkach letniskowych czy na kempingach.

Grzejnik olejowy z naszej oferty może być wykorzystywany również jako jedyne ogrzewanie łazienki. Pozwala na to szczelna konstrukcja, której stopień ochrony to IP44 (Index
of Protection 44). Dzięki czemu nie ma niebezpieczeństwa, że para, wilgoć czy woda dostaną się do wnętrza grzejnika i uszkodzą zawartość. Łatwa instalacja grzejnika na ścianie dzięki zestawowi specjalnych zawieszek sprawia, że ogrzewacz nie zajmie dużo miejsca w łazience. Ponadto grzejniki sterowane cyfrowo posiadają funcję TURBO, która natychmiast nagrzewa pomieszczenie do ustalonej temperatury, a termostat pozwala ją utrzymać. 

Grzejniki olejowy sterowany cyfrowo i analogowo

Sterowanie cyfrowe pozwala na dokładniejsze spersonalizowanie grzania. Funkcje rodzicielskie (CHILD i ograniczenie temperatury powierzchni grzejnika), które eliminują ryzyko oparzenia się przez dziecko. Ponadto nasze grzejniki umożliwiają natychmiastowe nagrzanie do wskazanej temperatury, automatyczne obniżenie ciepła w nocy oraz tygodniowe zaprogramowanie. Dodatkowo wykrywają otwarte okno oraz posiadają możliwość adaptacyjnego startu. Grzejnik olejowy sterowany cyfrowo może być rozwiązaniem zarówno całorocznym, jak i sezonowym. W całym domu i jednym pomieszczeniu. 

Sterowanie analogowe polecamy dla mniej wymagających użytkowników, dla osób starszych czy do specjalnego przeznaczenia (np. jako ogrzewanie w domku letniskowym). Grzejnik olejowy, który posiada sterowanie analogowe, umożliwia ustawienie pracy manualnej, posiada przełącznik trybu komfort/redukcja, programator tygodniowy, adaptacyjny start czy wykrywanie otwartego okna. Grzejnik wyposażony jest ponadto w bezpiecznik termiczny odpowiadający zarówno przed przegrzaniem, jak i eliminujący ryzyko oparzenia się na przykład przez dziecko.  

Funkcje

W zależności od rodzaju grzejnika funkcje są mniej lub bardziej rozbudowane. Grzejnik olejowy ze sterowaniem analogowym posiada następujące funkcje: 

 • Praca manualna – umożliwia ręczne ustawienie grzejnika.
 • Przełącznik trybu komfort/redukcja
 • Funkcja wykrywania otwartego okna – działa w następujący sposób: jeżeli
  w pomieszczeniu temperatura spadnie o min. 2˚C w ciągu 10 min, to sterownik przełączy swoje działanie na tryb antyfreez (czyli antyzamrażanie) i ustawi temperaturę na 7˚C. Informacją dla nas, że funkcja jest włączona, będzie świecąca się na pomarańczowo dioda główna. 
 • Programator tygodniowy – pozwala on na tworzenie tzw. wydarzeń, czyli elementów, według których będzie sterowane całe grzanie grzejnika. Umożliwia nam stworzenie własnych wartości temperatury dla trybów komfort i redukcja. Programator umożliwia stworzenie nawet 100 takich wydarzeń w ciągu tygodnia. Jedyna wytyczna to czas, jaki musi bezwzględnie upłynąć pomiędzy jednym wydarzeniem a drugim – to 15 min. 
 • Funkcja adaptacyjnego startu – włącza się automatycznie, gdy stworzymy pierwsze wydarzenie w trybie komfort.

Grzejniki posiadające sterowanie cyfrowe, oprócz wyżej wymienionych funkcji posiadają również: 

 • Funkcja TURBO – umożliwia praktycznie natychmiastowe nagrzanie się grzejnika,
  a co za tym idzie i pomieszczenia do ustawionej wcześniej temperatury. Jest
  to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które używają grzejnika w łazience przed kąpielą, aby nagrzać odpowiednio pomieszczenie. 
 • Funkcja NIGHT – umożliwia zredukowanie temperatury w nocy. Jak wiadomo, lepiej śpi się, gdy w sypialni jest nieco chłodniej niż w ciągu dnia. NIGHT umożliwia stałe
  i bezproblemowe kontrolowanie temperatury nawet w nocy. 
 • Ograniczenie temperatury na powierzchni grzejnika – obniża temperaturę, jaka występuje na powierzchni grzejnika. 
 • Funkcja CHILD – opcja dedykowana dla rodziców. Usuwa ryzyko oparzenia się gorącą powierzchnią grzejnika przez dziecko. 

Kolejną funkcją, która umożliwia bezproblemowe i sprawne sterowanie grzejnikiem, jest termostat. Pozwala on na dokładne i stałe ustalenie temperatury w pomieszczeniu. Działa
w następujący sposób: ustalamy temperaturę na przykład 25 °C, włączamy termostat i to on od tego momentu odpowiada za utrzymanie się dokładnie tej wartości w pomieszczeniu. Jeżeli temperatura spadnie, on natychmiast włącza grzejnik i nagrzewa z powrotem do 25 °C. To duże ułatwienie w utrzymywaniu stałej temperatury, jeżeli na przykład używamy grzejnika jako jedyne źródło ciepła w pomieszczeniu. Nie musimy wtedy sprawdzać co chwile wartości, włączając termostat, mamy pewność, że wartość nigdy nie spadnie. 

Grzejnik olejowy przyjazny dla osób z alergią

Nasze grzejniki są również przyjazne dla osób, które borykają się z alergią. W jaki sposób roztocza, kurz i pyły dostają się do naszych dróg oddechowych? Podczas grzania, grzejnik spala ze swojej powierzchni cząsteczki tych pyłków, powodując, że „idą” wraz z ciepłym powietrzem w górę wprost do naszych ust. Najważniejsze w ochronie przed roztoczami w okresie grzewczym jest systematyczne i dokładne czyszczenie całego grzejnika. W ELPE zaprojektowaliśmy grzejniki tak, aby ryzyko tego procesu było minimalne. Ich budowa umożliwia na dokładne wyczyszczenie ich z powstałego kurzu, wszystkie miejsca są łatwo dostępne i tym samym wolne od kurzu i roztoczy. Decydując się na nasze grzejniki, nie tylko ogrzejesz swój dom, ale zabezpieczysz również rodzinę przez groźnymi szkodnikami, jakich
w okresie grzewczym mnóstwo.